EDTA - Kyselina ethylendiamintetraoctová
27. 11. 2020

Kyselina ethilendiamintetraoctová neboli EDTA je významná v absorbci vápníku a olova. EDTA v podstatě běží přes krevní řečiště, chytne kovy jako drápem a odstraňuje toxiny močením. Chelatace se využívá pro zlepšení vstřebávání minerálů organismem. EDTA je umělá aminokyselina, která má zvláštní afinitu k toxickým kovům, jako je rtuť, kadmium, hliník a olovo.

Abychom jmenovali podrobněji, EDTA se váže a odstraňuje ledvinami další toxické kovy, jako je chrom, arsen, cín, nikl, antimon, nadbytek železa a mědi. Tyto těžké kovy vyvolávají nadměrnou tvorbu volných radikálů, které jsou hlavní příčinou degenerativních onemocnění, včetně onemocnění srdce a krevních cév. EDTA také obnovuje enzymatické funkce, normalizuje metabolismus vápníku, chrání integritu krevních destiček (dělá je méně lepkavé), podporuje metabolické účinnosti a pomáhá znovu nastolit hormonální rovnováhu, což zabraňuje arteriálním křečím, krevním sraženinám a tvorbě plaku. bylo prokázáno, že účinně zvrátí symptomy aterosklerózy a odstraňuje hlavní a základní příčinu ucpání tepen. Účinek EDTA má mnoho výhod. Jednak kardiovaskulárních a stejně tak u nerozpoznaných otrav těžkými kovy.
 

Chelatace dává tělu možnost samo se léčit a obnovit průtok krve cévami.

 • Proti ucpávání tepen (čistí cévní systém od největších tepen po nejmenší kapiláry)
 • Podporuje kardiovaskulární zdraví
 • Rozpouští ledvinové kameny a usazeniny v ledvinách
 • Pozitivní ovlivnění autoimunitní poruchy
 • Resetuje biologické hodiny a zpomaluje stárnutí
 • Odstranění únavy a netečnosti/ zlepšení psychického a emocionálního stavu
 • Překonává chronický únavový syndrom/ zlepšuje paměť a koncentraci
 • Pomáhá předcházet osteoporóze

Myslíte, že chelatační terapie je jen pro starší lidi se srdečními problémy? Vy jste mladí a aktivní, tak proč byste EDTA potřebovali?

Životním faktem je, že jak stárneme, jsme náchylnější k nemocem. Nicméně, existuje mnoho důvodů, proč by mladí lidé měli prodělat chelatační terapii i když nemají žádné příznaky onemocnění srdce. Naše typická moderní strava a fast food nám zaručuje více než pravděpodobně, že i mladý člověk má aterosklerotické pláty v tepnách, které rutinní testy neodhalí. Mastné skvrny byly pozorovány i v tepnách dětí. Škodliviny se kumulují a tedy nečekejme, až vznikne vážný problém. I mladší lidé by měli preventivně užívat chelační prostředky. Vyčistit tepny a udržovat je v čistotě pro nadcházející roky. EDTA je jedním z nejbezpečnějších a nejefektivnějších opatření pro kardiovaskulární zdraví.

 • Srovnává se hormonální a erektilní dysfunkce
 • Prokrvením se může zlepšit sluch a zrak neméně potíže prokrvení při diabetu
 • Studené končetiny zahřívá díky lepšímu průtoku
 • Částečně odstraňuje stařeckých skvrn a pigmentace
 • Normalizace vnitřní chemie buněk
 • Úprava hladiny cholesterolu do normálu
 • EDTA je efektivní způsob pro zlepšení zdraví tepen, odstranění patologického vápníku, zlepšení pružnosti, a tím zlepšení krevního oběhu/ je magnetem pro toxické kovy
 • Kosmetické změny, včetně zlepšení lesku vlasů, jiskra v oku, silnější nedělící se nehty, lepší barva pleti, méně viditelných vrásek a mladistvý vzhled/ normalizování hmotnosti
 • Při fibromyalgii, kdy tzv. "bolí celý člověk" vás může osvobodit od užívání analgetik proti bolestem a psychofarmak.

Po chelatační terapii člověk omládne v mnoha směrech...

Jak poznám, že EDTA funguje?

Jednoduchá, ale důležitá otázka s velmi složitou odpovědí. Většina lidí se cítí mnohem lépe během několika týdnů po zahájení chelace, zatímco u jiných se vylepšení objeví později. Hodně závisí na důvodech, proč podstupujete chelaci a jak jste na tom se zdravím. Stejně tak je důležité, jak se sami cítíte. Jestliže např. trpíte pouze nezjistitelnými únavami, můžete se začít cítit lépe velice rychle, protože průtok krve a tím i okysličení začne fungovat lépe na méně přístupných místech vašeho těla. Tak jako tomu bylo dříve. Jako následek změny zaznamenáte lepší paměťovou funkci, vymizení depresí, zlepšení zraku u lidí s diabetickou neuropatií, vymizení bolestí a zlepšení funkce srdce. V mnoha případech dochází i ke zmírnění diabetické gangrény. Po chelatační terapii člověk omládne v mnoha směrech...

U tisíců lidí, kteří EDTA používají k pročištění zablokovaných tepen, se zlepšil jejich cirkulační systém tím, že dochází ke zlepšení průtoku krve. Zatímco léčba je sama o sobě jednoduchá a efektivní, má i svá rizika.

EDTA také odstraňuje základní minerály, jako je vápník, železo a zinek spolu s toxickými kovy. Ti, kteří se rozhodli podstoupit chelatační terpaii, musí mít vysokou hladinu minerálních doplňků nebo terapie může způsobit fatální reakci. A však minerální doplňky je nutné užívat s půldenní pauzou oproti chelátům, aby nezreagovaly právně s nimi. Ateroskleróza je zúžení a ztuhnutí tepen vlivem akumulace patologického vápníku a plaku. Je hlavní příčinou snížení oběhu kyslíku do našich buněk.

Minerály můžete doplnit ZDE
 

EDTA v komplexu s vitamínem C

(čistým) a dalších živin vstupuje do krevního řečiště a váže se na těžké kovy, jako je olovo, rtuť, hliník, železo a kadmium, které mohou způsobit poškození volnými radikály a usazeninami vápníku v tepnách. Navazuje se na ně a neškodně z těla odchází močí. Snížením hladiny toxických kovů, které způsobují rozvoj aterosklerózy a mnoho jiných degenerativních onemocnění včetně stárnutí, často přináší zásadní zlepšení mnoha metabolických a fyziologických procesů v těle.


Postupným čištěním od toxicity těžkých kovů jako je kadmium, železo a olovo se vylepšují problémy s pamětí, tzv. "mozková mlha", cévní onemocnění jako je vysoký krevní tlak, špatný krevní oběh, studené nohy nebo ruce a křeče nohou se normalizují.

 

Chelatační terapie není lékem. U některých jedinců chirurgický zákrok a farmakoterapie jsou nutností. Avšak studie a klinické zkušenosti ukázaly, že většině pacientů, u kterých probíhá chelace, vykazují zřetelné zlepšení krevního oběhu, normalizace krevního tlaku, zlepšení funkce mozku a svalové koordinace. Mezi další výhody patří návrat normální teploty v nohách a znovuzískání schopnosti chůze na dlouhé vzdálenosti v pohodlí.

Vzhledem k tomu, že EDTA pracuje částečně s odstraněním vápníku z aterosklerotického plátu, existuje nebezpeční, že by mohl způsobit osteoporózu odstraněním vápníku z kosti?

Ne, ve skutečnosti právě naopak. EDTA může skutečně pomoci předcházet osteoporóze. Pokud EDTA nevybíravě odstraní příliš mnoho vápníku z těla, osteoporóza bude poslední z vašich problémů. Srdeční sval také vyžaduje relativně velké množství vápenatých iontů pro svou práci, přesto nikdy nebylo zaznamenáno, že by EDTA způsobilo selhání srdce. Veškeré chelatační terapie mohou mít nekompromisní účinek na nesprávně zvolené doplňky vitamínů a minerálních látek, které by vám uškodily. Nicméně je to bezpečné, protože nedochází k vyluhování z kostí, zubů a buněk. Existuje důvod pro odstranění toxických minerálů, které způsobují vaše zdravotní potíže. EDTA svým chelatačním účinkem odstraní toxické kovy, jakož i nevázaný vápník a další minerální látky. Vápník v kostech a zubech a buňkách jsou vázány.
Naopak je v pořádku odstranit nevázané minerály. Právě nevázaný vápník je to, co je zodpovědné za tvorbu plaku v našich tepnách a taktéž zánětů, způsobujících bolest a nepohodlí našich kloubů.

 

Má EDTA vliv na léčbu ledvinových kamenů?

Ano, EDTA rozpouští ledvinové kameny.
Ledvinové kameny vznikají při nahromadění minerálních solí, které vykrystalizují v močových cestách. Mají různou velikost – od drobounkých částeček k velkým kamenům, které mohou zablokovat odchod moče. Nejobvyklejší jsou kaménky ze šťavelanu vápníku, kameny ze solí kyseliny šťavelové (oxalátové kameny) se vyskytují nejvíce u lidí kolem 35-40 let se sedavým způsobem života. Oxalát je silná dikarboxylová kyselina, která reaguje s vápníkem a tvoří rozpustné soli. Ty pak mohou v ledvinách formovat ledvinové kameny.
EDTA prochází ledvinami a na své cestě ven z těla, je schopný rozpouštět ledvinové kameny.

Má EDTA vliv na cholesterol?

Ano, pozitivní. V současné době se předpokládá, že toxické kovy, jako například arsen, rtuť,olovo, hliník, a kadmium a případné nadměrné množství železa nebo vápníku, se mohou hromadit v tepnách a jiných tkáních těla. Toto hromadění může vést k poškození volnými radikály stěny cév a hromadění špatného cholesterolu – LDL. To vede k mikro-zánětu a vytváří se lepidlo, jako prostředí pro tvorbu plaku a aterosklerózy. Důvodem je to, že tyto abnormální kovy nemohou být vylučovány účinně normálními detoxikačními funkcemi. Chelatační činidlo je váže a umožňuje jejich odstranění. Konečný efekt chelatační léčby je obnovení zdraví cév a zlepšení makro a mikro-oběhu končetin, srdce a dalších vnitřních orgánů. EDTA svým chelatačním účinkem upravuje hladinu cholesterolu do normálu.
 

Co ostatní říkají o chelataci?

Dvojnásobný držeitel Nobelovy ceny, Dr.Linus Pauling říká:

„Chelation léčba je mnohem bezpečnější a mnohem levnější než chirurgická léčba aterosklerózy. Chelatace by mohla eliminovat nutnost bypassu a je stejně platná při použití jako preventivní ošetření.“

 

Koupit můžete ZDE

Zdroj: kniha Eleni Turkové "Paraziti v nás"