Kyselina thioktová - thioctic acid
25. 10. 2017

THIOCTIC ACID - kyselina thioktová je tělu vlastní látka, její primární funkcí je chránit buňky před poškozením, a to v nejrůznějších situacích a nebezpečích. V dnešní době kyselinu thioktovou naše tělo vytváří jen ve velmi malých dávkách, vzhledem ke znečištění potravin, vzduchu a vody. Je přítomna i v potravinách jako je špenát, brokolice, libové červené maso, játra a pivovarské kvasnice.

Z těchto potravin lze ovšem získat léčebné dávky jen velmi složitě.
Kyselina thioktová má vynikající vlastnost a sice, že je rozpustná ve vodě, tak v tucích. Proto má vliv téměř na každou buňku v těle.
Vlastnost rozpustnosti ve vodě a v tucích je důležitá, protože může neutralizovat volné radikály v tkáních tvořených tukem, například v nervové soustavě, i v tkáních tvořených vodou, jako je srdce, a chránit tak lipoproteiny i membrány, což jiné antioxidanty nedokážou.
Pomáhá vitamínům skupiny B, včetně thiaminu, riboflavinu, kyseliny pantotenové a niacinu, přeměňovat sacharidy, tuky a bílkoviny v potravě na energii, kterou může tělo ukládat do zásoby k dalšímu použití.

 • Podporuje účinek inzulinu ve tkáních a pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru u diabetiků
 • Chrání játra
 • Chrání proti rakovině
 • Chrání náš genetický materiál
 • Zpomaluje stárnutí.
 • Zlepšuje kůži a napomáhá vyhladit vrásky
 • Pomáhá při nemocech stárnutí, včetně Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby
 • Doporučuje se lidem trpícím závislostí na návykových látkách, jako je alkohol, nikotin a další
 • Přispívá k správnému fungování mozku, nervové soustavy, srdce očí a tvorbě červených krvinek
 • Snižuje hmotnost – pomáhá proti chutím na sladké
 • Odstraňuje toxické kovy z těla
 • Snižuje frekvenci a intenzitu migrén
 • Chrání proti tvorbě šedého zákalu
 • Pro sportovce: podílí se na mechanismech, při kterých dochází ke tvorbě energie pro svalovou práci, zlepšuje využití kyslíku a oddaluje vznik únavy při sportovním výkonu.


Kyselina Thioktová je významná svým přímým účinkem na metabolizmus glukózy. Podporuje účinek inzulinu ve tkáních a pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru. Němečtí lékaři ji používají řadu let k léčení vážné nervové poruchy – diabetické polyneuropatie.

Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně – citace: „ Například u diabetu má největší význam dokonalá kompenzace. K ovlivnění bolestí nebo dysestezií u diabetických neuropatií se doporučuje kyselina thioktová“.

Zlepšuje zdravotní stav u diabetu I a II typu.

Rovněž pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru. Je proto významná pro diabetiky a osoby náchylné k diabetu.

Pomáhá udržovat zdravou hladinu krevního cukru. Avšak pozor! U diabetiků, může dojít k náhlému předávkování inzulinem a hypoglykemií! To je potřeba ohlídat.

Má také pozitivní vliv na regeneraci jaterních buněk. Užívá se v léčení jaterních nemocí, zvláště cirhózy, ale také při poškození jaterního parenchymu po otravách houbami.

Zlepšuje zdravotní stav u kardiaků a osob s nemocemi nervové soustavy, ale také u chorob z ozáření.

Kyselina thioktová tvoří sloučeniny s kovy (je chelatačním činidlem). Zásadně se proto nemá užívat současně se sloučeninami kovů, např. s přípravky obsahující železo, hořčík, a vzhledem k obsahu vápníku ani s mléčnými výrobky. Účinek těchto léků může potlačit. Užíváte-li celou dávku přípravku Thioctid acid, 30 minut před snídaní, můžete přípravky s obsahem železa či hořčíku a jiných přípravků, užívat odpoledne nebo večer, nejdříve po 8 hodinách!!!


Kyselina thioktová – má potenciál k překročení hematoencefalické bariéry
Klinický výzkum: K dispozici jsou důkazy avšak v omezeném množství, že kyselinu thioktovou je možné využít jako léčiva pro léčení roztroušené sklerózy.

Vědecky prokázané účinky jsou při:

 • Diabetes 1 a Diabetes 2.typu,
 • Glaukom – zelený oční zákal,
 • Hepatitida – zánět jater
 • Odkovení - převážná část populace mám v ústech amalgámovou výplň (největším rizikem pro zdraví pacienta a životní prostředí je amalgámová výplň z nedózovaného amalgámu se směsí rtuti hrazená z veřejného zdravotního pojištění. … Již v roce 2008, některé evropské země přistoupily k zákazu používání amalgámu), odkovuje arzén, olovo, rtuť, vinyl chlorid, polychlorované bifenyly, benzen, kadmium, benzo(a)pyren, polycyklické aromatické uhlovodíky, benzo(b)fluaranthen

Dále zvyšuje biliární exkreci anorganické rtuti a olova.

Kyselina thioktová pomáhá při nemocech stárnutí, včetně Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby.
Kyselina thioktová pozitivně ovlivňuje procesy související se stárnutím, stresem, fyzickou námahou a řadou onemocnění.
- doporučuje se lidem trpícím závislostí na návykových látkách, jako je alkohol, nikotin a další.
- přispívá k správnému fungování mozku, nervové soustavy, srdce očí a tvorbě červených krvinek.

Kyselina thioktová také přispívá k regeneraci ostatních důležitých látek v organismu, jako jsou vitamíny E a C, Koenzym Q10 a glutathion. Vitamínům skupny B pomáhá přeměňovat živiny na energii. Zajímavostí je, že při otravě mochomůrkou zelenou a její léčbě výplachy žaludku, střev a dalších postupů, se por podporu jater používá kyselina thioktová (300-500, i více mg denně), která pomáhá udržet v činnosti buněčné dýchací procesy (při použití infúze se přidává spolu s roztoky sorbit a vitamín C)
 

Sportovní aktivity:
Kyselinu thioktovou často využívají i sportovci, protože se podílí na mechanismech, při kterých dochází ke tvorbě energie pro svalovou práci, zlepšuje využití kyslíku a oddaluje vznik únavy při sportovním výkonu. Dokonce se prý do svalů dostane více kreatinu, pokud jej přítomna i kyselina thioktová. Vědci zjistili, že při spolupůsobení kreatinu a thioctic acid se může zvýšit i podíl rychlých svalových vláken, což zvyšuje pravděpodobnost úspěchu v mnoha sportovních odvětvích, Kreatin je dusíkatá organická kyselina běžně se nacházející ve všech obratlovcích. Nejvyšší koncentrace dosahuje pak přímo ve svalové tkáni. Nově objevená kyselina získala svůj název z řeckého "kreas", což znamená maso. Zdrojem kreatinu z běžné potraviny jsou především různé druhy masa. V rostlinách kreatin není obsažen. V souladu s tím byla i naměřena nižší hladina kreatinu v tělech vegetariánů. Dosud hlavní spatřovanou úlohou kreatinu v tělech obratlovců, tedy i lidí, je zásobování svalových a nervových buněk energií. Kdo usiluje o udržení svého zdraví, zlepšování sportovních výkonnosti a lepšího poměru svalové hmoty a zároveň snížení tělesného tuku, jistě pro něj bude kyselina thioktová dalším dílem ve spektru všech živin, které pomohou dosáhnout kýženého cíle.

Zdroj: kniha Eleni Turkové "Paraziti v nás", upraveno