Myomy a cysty
25. 2. 2018

Myomy jsou velmi časté nezhoubné nádory děložního svalu. Studie naznačují, že myomy má 25% žen ve věku mezi třicátým a padesátým rokem. Ve většině případů se neprojevují žádnými příznaky. Po stimulaci estrogeny se mohou zvětšovat, jak k tomu dochází v těhotenství. Po menopauze, kdy je redukována hormonální stimulace, se myomy smršťují.

Myomy lze nahmatat při manuálním vyšetření pánve. I v případě, že nepůsobí žádné potíže, by se měly dvakrát ročně zkontrolovat, zda se náhle výrazně nezvětšily. Pokud nepůsobí silné bolesti, netlačí na okolí nebo se jejich průměr nezvětší o více než 10 cm, není třeba žádná léčba. Někdy způsobují krvácení a mohou být příčinou těžkého nebo dlouhého menstruačního krvácení, že vyvolá chudokrevnost.

Zvětšené myomy mohou tlačit na močový měchýř, a vyvolávat tak potřebu častého močení nebo tlačit na konečník a vyvolávat tak pocit na velkou stranu. Někdy také působí bolesti v zádech a v některých případech mohou zabraňovat početí v tom, že znemožní uhnízdění oplodněného vajíčka. Myom může prorůstat děložní sliznicí a tak působit další nepříjemnosti.

Myom je sice nezhoubný útvar, jak bylo uvedeno na začátku, ale měl by být stále pod kontrolou gynekologa. Frekvenční terapie plazmovým generátorem může pomoci redukovat myomy v děloze, doporučuje se minimálně 10 hod. plazmování.

V případě využití této plazmové terapie je dobré vyrovnat hormonální nerovnováhu pomocí fytoestrogenů Asparagus racemosus – Shatavari.

 

Cystou nazýváme dutinu vyplněnou nejčastěji tekutým či smíšeným obsahem, jenž se vytvoří v již existující ale objemově výrazně menší dutině. Její zvětšení je vyvoláno hromaděním a chemickou reakcí obsahu, jenž z nějakého důvodu nemůže z této dutiny odcházet a podléhá biologickým změnám. O cystách v gynekologii nejčastěji hovoříme v souvislosti s vaječníky, jejich struktura je tvořena velkým množstvím (několik stovek tisíc) tzv. primordiálních folikulů, jenž na hormonální impuls pravidelně v ovulačním menstruačním cyklu dozrávají a uvolňují zralé vajíčko. V případě abnormálního průběhu ovulace, nejčastěji z hormonálních či zánětlivých příčin, může dojít k zadržení vajíčka uvnitř zralého dominantního folikulu a k hromadění tekutiny uvnitř jeho dutiny. Výsledkem je vznik vaječníkové cysty.

 
O většině cyst ženy nemusejí vůbec vědět a přijde se na ně náhodným vyšetřením. Přijde se na ně díky vaginálnímu ultrazvukovému vyšetření.
 
V našem zařízení řešíme cysty a to nejen na vaječnících pomocí frekvenční terapie a doplňujeme gemmoterapí, kde navrhneme vhodnou bylinnou kúru.